سرماخوردگی چیست؟

 

این بیماری در واقع ناشی از فعالیت برخی ویروس ها در ناحیه فوقانی دستگاه تنفسی است. تا به حال، بیش از 200 نوع ویروس عامل سرماخوردگی شناسایی شده اند که یکی از مهم ترین آنها، رینوویروس می باشد. این نمونه، عامل بیش از 10 تا 40 درصد سرماخوردگی ها است.

رینوویروس و سایر ویروس های عامل بیماری، از طریق بینی و دهان، وارد بدن می شوند و به راحتی از طریق تماس با افراد و اشیای مختلف (دستگیره در، کیبورد، موس، تلفن و …) منتشر شده و گسترش می یابند.

 دلیل بروز سرماخوردگی چیست؟

با اینکه سرما و رطوبت به صورت مستقیم عامل و باعث سرماخوردگی نیستند، اما این عوامل شما را مستعد بیماری می کنند؛ برای مثال عواملی مانند خستگی، اضطراب و استرس روحی، آلرژی های بینی و گلو نیز از مواردی هستند که به بروز سرماخوردگی کمک می کنند.

 سرماخوردگی چگونه شروع می شود و خود را نشان می دهد؟

سرماخوردگی معمولا پس از دریافت ویروس از یک فرد آلوده آغاز می شود، مثلا با لمس یک سطح آلوده و یا تنفس هوای آغشته به عطسه یک فرد آلوده.

هنگامی که برخی از این ویروس ها، بر روی مخاط بینی و گلوی شما جا خوش می کنند، سرماخوردگی آغاز می شود. بدن شما اقدام به مقابله توسط گلبول های سفید خون می کند.

تا قبل از شناسایی دقیق نوع ویروس، حمله های ابتدایی معمولا با شکست مواجه می شوند و بدن اندکی ضعیف می شود. در این هنگام، معمولا بینی و گلو ملتهب شده و مخاط بیشتری تولید می کنند.

بخش اعظم انرژی بدن شما، جهت مبارزه با ویروس سرماخوردگی، مصرف می شود و به همین علت، شما احساس خستگی و بی حالی مفرط می کنید

اگر چه سرماخوردگی های معمولی، اغلب خفیف هستند، اما ممکن است در صورت عدم مراجعه به پزشک، حتی برای چند هفته شما را زمین‌گیر کنند.

علائم سرماخوردگی

در اغلب سرماخوردگی ها، شما با نشانه هایی همانند درد و خارش گلو، عطسه، گرفتگی و آبریزش بینیو ریزش اشک روبرو می شوید. چنانچه این علائم با نشانه هایی همچون تببالا و درد عضلانی همراه شوند، باید بدانید که دیگر با یک سرماخوردگی مواجه نیستید. بلکه این‌ها، نشانه های آنفلوآنزاهستند.

 سرماخوردگی در سنین مختلف

کودکانبه طور متوسط 7 بار در سال سرما می خورند. یکی از مهم ترین دلایل سرماخوردگی بیشتر کودکان نسبت به سایر سنین، عدم آگاهی و توجه آنها به بهداشت شخصی است. کودکان در محیط مهدکودک یا مدرسه، بیشتر از هر مکان دیگری در معرض ویروس ها هستند. علاوه بر آن، باید توجه داشت که بدن بچه ها، به خوبی در برابر سرماخوردگی ایمن نشده است.

در خانواده هایی که چند فرزند مدرسه ای دارند، ممکن است متوسط دفعات سرماخوردگی تا 12 بار در سال نیز افزایش پیدا کند. همچنین بزرگسالان نیز به طور متوسط بین 2 تا 3 بار در سال دچار این بیماری می شوند.

خانم ها، خصوصاً خانم های 20 تا 30 ساله، بیشتر از مردان درگیر این مریضی می شوند، احتمالا به این خاطر که تماس بیشتری با بچه ها دارند.

در سنین بالاتر، آمار ابتلا به سرماخوردگی کمتر است، برای مثال افراد بالاتر از 60 سال، ممکن است فقط سالی یک بار دچار سرماخوردگی شوند.

 در فصول سرد سال بیشتر مراقب باشید

تعداد سرماخورده ها، به تدریج و در طول ماه های سرد سال، بیشتر و بیشتر می شود. یکی از دلایل رشد ویروس سرماخوردگی، کاهش دمای بدن است.

البته شاید باز شدن مدارس نیز یکی از دلایلی افزایش سرماخوردگی ها در این فصل ها باشد. در وضعیتی که مردم بیشتر از سایر ماه های سال، وقت خود را در بیرون از خانه سپری می کنند و احتمال دریافت بیماری از عوامل گوناگون برایشان بیشتر می شود.

 چه موقع نزد پزشک برویم؟

سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است، نه باکتریایی. با این وجود، هنوز هم بسیاری از افراد به هنگام مراجعه به پزشک، آنتی بیوتیک درخواست می کنند. اما باید بدانید که آنتی بیوتیکها، تنها می توانند باکتری ها را بکشند، نه ویروس ها را و آنتی بیوتیک ها نمی توانند کمکی به درمان سرماخوردگی ویروسی کنند.

به طور معمول، سرماخوردگی بین 7 تا 10 روز طول می کشد. اما در صورتی که زمان آن بیشتر از این شود، مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می کند.

گاهی اوقات ممکن است برخی از انواع سرماخوردگی ها باعث عفونت های باکتریایی ریه، سینوسها و گوش ها شوند. در این صورت ممکن است بسته به نظر پزشک، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید

/ 1 نظر / 25 بازدید
مزاياي ايميل مارکتينگ براي وبلاگ شما

مزاياي ايميل مارکتينگ براي سايت يا وبلاگ شما:افزايش بازديد واقعي،کاهش رتبه در گوگل و الکسا،افزايش فروش،بازدهي بالا و سريع،صرفه جويي در هزينه و زمان http://www.alphasender.ir